Karmienie naturalne

KARMIENIE NATURALNE

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres wyłącznego karmienia piersią to pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. To jedyny sposób żywienia niemowląt i małych dzieci, który zapewnia im optymalny stan zdrowia i prawidłowy rozwój.
Dlaczego warto karmić piersią?
- Ponieważ mleko kobiece ma idealny skład, zawiera wszystkie niezbędne składniki konieczne dla rozwijającego się dziecka.
- Zawiera ciała odpornościowe, które zmniejszają prawdopodobieństwo infekcji dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, alergii czy zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
- Bo chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, związanymi ze zły odżywianiem- cukrzycą i otyłością, a także astmą i nadciśnieniem.
- Służy dziecku i matce- zapobiega występowaniu anemii, zmniejsza ryzyko krwotoku poporodowego (szybciej obkurcza się macica). Zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka sutka i jajnika, chroni przed osteoporozą.
- Karmienie piersią jest wygodne i tanie. Mleko matki jest zawsze ciepłe i gotowe do podania.
- Pozwala na częsty, bliski kontakt z mamą. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i wpływa korzystnie na jego rozwój emocjonalny.
Karmienie piersią najlepiej rozpocząć w pierwszych 2 godzinach po porodzie, ponieważ właśnie wtedy noworodek jest aktywny a odruch szukania jest bardzo silny. W tym czasie u matki budzi się instynkt macierzyński.
Zarówno po porodzie fizjologicznym jak i po porodzie zabiegowym możliwe jest zapewnienie matce i dziecku kontaktu „skóra do skóry”.
Prawidłowy pierwszy kontakt, połączony z aktywnym ssaniem piersi, to dobry początek laktacji.
Jak wskazują badania, matki, które miały możliwość wczesnego kontaktu z noworodkiem, odczuwają satysfakcję z porodu.
Matka, która karmi piersią daje swojemu maleństwu pokarm i zaspokaja jego potrzebę bliskości. Takie karmienie wpływa pozytywnie na psychikę matki. Jest ona bardziej łagodna, czuła i cierpliwa w stosunku do dziecka, lepiej znosi trudy macierzyństwa.
Trudno jest określić, kiedy należy przestać karmić piersią. Jedne dzieci same rezygnują ze ssania piersi, u innych to matka musi podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią i nauczyć swoje dziecko niezależności.
Nie ma górnej granicy wieku, do którego można karmić piersią. Światowa Organizacja Zdrowia poleca karmić dzieci do drugiego roku życia i dłużej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.