NAJCZĘSTSZE DOLEGLIWOŚCI W CZASIE CIĄŻY

NAJCZĘSTSZE DOLEGLIWOŚCI W CZASIE CIĄŻY

Nudności—przyczynę upatruje się w zmienionej gospodarce hormonalnej ustroju. Jeżeli nudności są poranne , to przed wstaniem z łóżka należy zjeść sucharek, kromkę chleba. Można próbować wypijać herbatę miętową lub zimny sok orzeźwiający. Ulgę może przynieść ssanie kostki lodu. Posiłki powinny być spożywane 5-6 razy dziennie w niewielkich ilościach. Między posiłkami należy pić niegazowaną wodę , słabe herbatki ziołowe ( z kwiatu rumianku, liścia mięty, korzenia imbiru, owoców fenkułu, lub kwiatu lawendy, liścia melisy ). Unikać należy przykrych zapachów , które wywołują mdłości.
Wzdęcia—spowodowane są nagromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym, a wywołane są spowolnioną perystaltyką jelit na wskutek działania hormonów. Aby uniknąć wzdęć należy się ruszać , stosować dietę lekkostrawną , zawierającą więcej błonnika. Zrezygnować należy z produktów ciężkostrawnych, wzdymających, unikać świeżego białego pieczywa.

Zgaga –jest to uczucie pieczenia i palenia w dolnej części klatki piersiowej, w okolicy mostka. Zgaga jest spowodowana przez ucisk ciężarnej macicy na żołądek, co powoduje cofanie się treści pokarmowej do przełyku. W takiej sytuacji też należy przestrzegać zaleceń dietetycznych. Posiłki częste , w małych ilościach, regularnie, unikać potraw kwaśnych, pikantnych, gorących i wzdymających. Kolacja 3-4 godziny przed snem.

Zaparcia—przyczyną jest spowolniona perystaltyka przewodu pokarmowego i ucisk ciężarnej macicy na jelita. Poprawę może przynieść picie przegotowanej wody rano na czczo, może być z miodem. Można jeść suszone śliwki , stosować dietę bogatą w błonnik, spożywać dużo owoców i świeżych warzyw .

Żylaki kończyn dolnych—na skutek ucisku ciężarnej macicy na naczynia przebiegające przez miednicę , dochodzi do utrudnionego odpływu krwi żylnej z kończyn dolnych. Należy unikać długiego stania , a podczas siedzenia nie zakładać nogi na nogę , bo powoduje to dodatkowy ucisk na naczynia pod kolanami. Nie należy stosować podwiązek podkolanówek. Należy w ciągu dnia wykonywać ćwiczenia pobudzające krążenie krwi w nogach oraz odpoczywać min. 30 minut w pozycji z nogami uniesionymi powyżej miednicy ( tzw styl amerykański – nogi na stół)
.
Hemoroidy—żylaki odbytu, ich przyczyna jest podobna jak w przypadku żylaków kończyn dolnych. Ważna jest dieta, ruch, nie prowokowanie wypróżnień.

Bóle i skurcze kończyn dolnych—dolegliwości te najczęściej spowodowane są uciskiem ciężarnej macicy na naczynia żylne i limfatyczne, co powoduje utrudniony odpływ krwi i nasila się w pozycji pionowej. Rzadziej są one spowodowane przez zmniejszone stężenie magnezu we krwi. Należy stosować dietę bogatą w magnez i potas ( jabłka, pomidory, kasza gryczana, płatki owsiane, czekolada, pieczywo razowe ). Unikać należy spania z wyprostowanymi nogami ,kilka razy w ciągu dnia należy odpoczywać w pozycji na boku i półleżącej. Ulgę przynosi stanie naprzemiennie na palcach i piętach.

Duszność— rosnąca macica powoduje uniesienie i uciśnięcie przepony, przez co ogranicza ona ruchy oddechowe przepony, zwłaszcza pod koniec ciąży. Trudno jest oddychać pełną piersią, dlatego należy wykonywać oddechy torem przeponowym, zwiększony dopływ tlenu zmniejszy dolegliwości. Nie należy spać w pozycji na wznak, ale uniesionej na boku , a nawet półsiedzącej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.