Pierwszy kontakt

” PIERWSZY KONTAKT- NAJWAŻNIEJSZA CHWILA W ŻYCIU”
Najważniejszą potrzebą nowo narodzonego dziecka jest bliski, nieprzerwany kontakt z matką, dającą ciepło i pokarm. Najważniejszą potrzebą matki po trudach porodu jest, dający radość, kontakt z dzieckiem.
Pierwszy, wczesny, prawidłowo przeprowadzony kontakt ”skóra do skóry” polega na ułożeniu nagiego noworotka bezpośrednio po narodzinach, jeszcze przed przecięciem pępowiny, na nagim ciele matki. Noworodek jest delikatnie osuszany i chroniony przed utratą ciepła ogrzanymi wcześniej pieluszkami.
Pierwszy kontakt z możliwością przystawienia dziecka do piersi w ciągu pierwszych dwóch godzin jego życia, jest ważny zarówno dla matki jak i dla dziecka. Kontakt ten nie musi zakończyć sie ssaniem piersi. Dzieci ułożone na klatce piersiowej mamy zachowują się w sposób nazywany „behawioralnym mechanizmem prowadzącym do znalezienia i uchwycenia brodawki”. Noworodek pozostawiony w spokoju po około 15 do 19 minutach zaczyna się poruszać próbuje pełzać w kierunku brodawki, zwraca głowę do piersi matki. W ciągu kolejnych minut próbuje ssać, otwiera szeroko usta. Dlatego też kontaktu nie należy przerywać zawcześnie, nie należy też „zmuszać” dziecka do ssania, zanim będzie do tego gotowe. Dotyk, zapach i ciepło mamy to czynniki ułatwiające dziecku odszukanie piersi.
Prawidłowy pierwszy kontakt połączony z aktywnym ssaniem piersi, to dobry początek laktacji, zapowiadający dalszy pomyślny jej przebieg.
W trakcie wczesnego kontaktu „skóra do skóry” rozpoczyna się właściwa interakcja matka-dziecko w zakresie relacji psychicznych. Budowane jest matczyne odczucie więzi z dzieckiem co przejawia się jej uczuciowym zachowaniem-głaskaniem, całowaniem, wpatrywaniem się w dziecko.

Więcej informacji na www.pierwszykontakt.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.