Przygotowanie rodziców do pełnienia ról rodzicielskich.

Wspólne dochodzenie do rodzicielstwa jest pozytywnym i głęboko wzbogacającym doświadczeniem. Pojawienie się dziecka to ważna zmiana w życiu, dlatego warto się do niego przygotować. Rozmawiajcie ze sobą szczerze, wyjaśniając swoje myśli, dzieląc się emocjami, dbajcie, by duchowa więź między wami nie osłabła przez cały okres ciąży.

Zmiany związane z przechodzeniem z roli indywidualnej jednostki ludzkiej do roli rodzica są najbardziej głębokimi zmianami, jakich kiedykolwiek doświadczysz. Kobieta jest kimś innym niż matka, ojciec to nie to samo, co mężczyzna. Jest to zadanie wymagające wielkiej cierpliwości i wyrozumiałości. Ciąża przygotowuje was do przyjęcia dziecka na łono rodziny. Jeśli wykorzystacie ten czas, żeby oswoić się z nową sytuacją, uporządkować pewne sprawy, to potem dziecko wprowadzi tylko szczęście do rodziny. Jeśli kobieta jest szczęśliwa w ciąży, dziecko również będzie szczęśliwe. To, co matka czuje jest bezpośrednio przekazywane dziecku, szczególnie w sytuacjach, które dotyczą  jej emocjonalnego bezpieczeństwa. Przedłużający się stres związany z konfliktami z mężem, matką lub teściową może spowodować fizyczne oraz emocjonalne problemy u dziecka. Otoczenie dziecka miłością zapewni mu ochronę a nawet zniweluje wpływ napięć zewnętrznych. Życie dziecka w łonie matki jest całkowicie związane z jej życiem. To bicie serca mamy wyznacza rytm codziennego życia jeszcze nienarodzonego dziecka. Kiedy matka jest spokojna, miarowe bicie serca jest jak niezastąpiona kołysanka.

Decydując się  na dziecko, zakochani doświadczają prawdziwego cudu, ich miłość jest bowiem zdolna powołać całkiem nową istotę. Ból narodzin, zmaganie się ze swoją słabością, pokonywanie ograniczeń własnego ciała podczas porodu, miesiące i lata poświęcone opiece nad dzieckiem, pozwalają kobiecie dojrzeć i w pełni ukształtować swoją osobowość.

Macierzyństwo zakorzenia, nadaje sens. Macierzyństwo wyzwala w kobiecie potencjał miłości, jakiej wcześniej w sobie nie znała. Macierzyństwo jest wyzwaniem w związku, z którym kobieta musi odnaleźć się w nowej roli. To wielka miłość do dziecka będzie „kołem ratunkowym” na falach monotonnej codzienności. Kobieta odkryje w sobie zdolność przedkładania potrzeb dziecka nad swoje. A kiedy przejdzie te wszystkie trudne etapy życia, odkryje w sobie dobrą matkę i dojrzałą kobietę. Nauczy się dystansu do siebie i do życia.

W świecie zwierząt instynkt ojcowski rodzi się pod wpływem bodźca, np. pisku malca. Dopiero on wywołuje opiekuńcze zachowanie samca. Naukowcy twierdzą, że u mężczyzn jest podobnie. Dla mężczyzny ważny jest kontakt wzrokowy z dzieckiem. W pierwszych godzinach po porodzie maluch jest szczególnie aktywny, wykonuje liczne ruchy. Jego emocje uwidaczniają się w mimice. W młodym tacie wyzwalają się reakcje opiekuńcze i rozbudza się instynkt ojcowski. Tata ma ochotę dotknąć i przytulić dziecko. To pierwsze spotkanie ma wpływ, na jakość dalszego kontaktu ojca z dzieckiem. Jeśli nie był przy porodzie, pierwsze więzi między nim a dzieckiem tworzą się dopiero w domu. Czas największej podatności obojga na tworzenie się więzi między nimi – pierwsze trzy dni po porodzie – zostaje niewykorzystany.

Mężczyźni mają potrzebę angażowania się w pielęgnację, bo jest to okazja  do poznawania dziecka. Stopniowo nabierają odwagi, przełamując bariery (narzucone przez społeczeństwo), które utrudniają wyrażanie uczuć i zdobywają się na gesty przytulania, głaskania, całowania. Stopniowo uczą się, jaką wagę ma dla dziecka bliskość fizyczna. Dzięki aktywnej  obecności ojca maluch od początku doświadcza świata dwupłciowego, różnorodności w kontaktach z ludźmi. Fakt, że kocha go więcej niż jedna osoba, że ma przy sobie nie tylko matkę znacznie poszerza jego horyzonty. Obecność ojca ma szczególne znaczenie, gdy rozwój dziecka jest najbardziej dynamiczny, czyli w okresie okołoporodowym.  Mężczyzna koncentruje się na innych sferach dziecka niż kobieta. Inaczej też wygląda kontakt z potomkiem. Matka kocha dziecko takie, jakie jest – ojciec natomiast takie, jakie ono będzie. Dziecko od początku doświadcza miłości wymagającej. Ojciec jest odpowiedzialny  za wprowadzenie dziecka w świat. Przyjęcie roli ojca wzbogaca go wewnętrznie. Im bardziej mężczyzna angażuje się w opiekę nad dzieckiem, obserwując jego rozwój tym bardziej dojrzewa, jako ojciec.

Są w życiu wartości, dla których warto żyć, dla których warto poświęcić swój drogocenny czas, którym warto przekazać cząstkę siebie. Ta wartość – Wasze Dziecko – ubogaci Was oboje, uszlachetni, nada sens Waszemu Życiu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.